Kapcsolat

Baranya Vármegyei
Fejlesztési Ügynökség

kapcsolat és elérhetőségei
Invest In Baranya Többről szól

Miért éppen Baranya?

Befektetés ösztönzés

Ügynökségünk

Szigetvár

Szigetvár Baranya megye nyugati felén található, ipari-logisztikai-gazdasági fókusszal rendelkező kisváros.

Facebook
X
LinkedIn
Szigetvár

A két főútvonal kereszteződésében épült, nagyon kedvező logisztikai adottságokkal bíró település tucatnyi sikeres vállalkozásnak ad otthont és kedvező feltételekkel várja az új befektetőket.

Közlekedés és logisztika

Szigetvár közlekedési szempontból nagyon kedvező helyen, a Mecsek hegység délnyugati lábánál épült. Itt találkozik két főútvonal: a Pécset Barccsal összekötő 6-os és a Kaposvárra tartó 67-es. A város elrendezése viszont a tranzitforgalom miatt nem a legideálisabb. A kedvezőbb helyzetű a vártól keletre lévő lakóövezet, amelyet a két főútvonal háromszögbe foglal, így az átmenő forgalom elkerüli az itt lakókat. A vártól nyugatra viszont a 6-os főút kettészeli a lakónegyedet.

A megyeszékhely távolsága 36 km. A megközelítés egyszerű, hiszen a 6-os főúton szinte nyílegyenesen lehet haladni. Az útvonal Pécshez közelebbi része nemrég felújított, jó állapotú, Szentlőrinc és Szigetvár között pedig tűrhető minőségű. A szomszédos Somogy megye székhelye, Kaposvár sincsen sokkal messzebb, a távolság 41 km.

A gyorsforgalmi úthálózat legközelebbi pontja a közelmúltban autóúttá fejlesztett 67-es út, amelynek kaposvári vége 40 km-re található. Hasonló távolságra, 41 km-re érhető el az M60-as autópálya Pécs-Nyugat csomópontja. A középtávú közlekedésfejlesztési tervek között szerepel az autópálya meghosszabbítása Szigetvárig, majd a jövőben Barcsig: ebben az esetben Szigetvár saját csomópontot fog kapni.

A legközelebbi határátkelő Horvátország irányában Barcs és Trézenföld között van, 36 km-re.

A Pécsről Nagykanizsára tartó 60-as számú vasútvonal érinti Szigetvárt. A fővárosba tartó fővonal már korábban, Szentlőrincnél elágazik észak felé, ezért csak a Barcs–Nagykanizsa irányába tartó szerelvények állnak meg itt. Ennek ellenére naponta mindkét irányban tucatnyi vonatpár közlekedik, ami a sínek mentén elhelyezkedő községekből napi szintű munkába járásra alkalmassá teszi a vasutat. A szigetvári pályaudvar megfelelő infrastruktúrával rendelkezik, hogy innen indulva akár nagy tömegű árut vasúton szállítsanak el a megrendelőkhöz.

A helyközi autóbusz-közlekedés szempontjából Szigetvár központi elhelyezkedése révén fontos csomópont. Egyrészt megállnak itt a Pécs és más dunántúli nagyvárosok (Kaposvár, Zalaegerszeg, Szombathely, Veszprém) közötti gyorsjáratok, másrészt pedig innen indulnak a közvetlen régió falvait bejáró autóbuszok. A járatok színvonala és sűrűsége megfelelő, a járás valamennyi településéről elérhető egy órán belül, átszállás nélkül a központ. A napi munkába ingázás feltételei ezekből a falvakból biztosítottak.

A szigetvári helyijáratokat a Volánbusz üzemelteti. A buszok a népesebb külvárosokba, például a Szent István Lakótelepre és a városmagtól távoli, de közigazgatásilag ide tartozó falvakba (Becefára és Zsibótra) közlekednek, munka- és iskolakezdéshez igazított időpontokban. Az évi 8909 járat átlagos kihasználtsága 14,37%

Infrastruktúra és közszolgáltatások

Szigetvárt vonzó településkép jellemzi, a történelmi belváros többnyire jól karban tartott épületeihez kicsiny, de rendezett lakótelepek és nagyobb kiterjedésű családi házas külvárosok társulnak. A belterületi úthálózat állapota megfelelő, a lakóövezetek útjai mindenütt szilárd burkolatúak.

Az ivóvízszolgáltatást és a szennyvízkezelést a Baranya Víz Zrt. biztosítja, akik a helyi üzemigazgatóságból irányítják a tevékenységüket.

A városban elérhető a távhőszolgáltatás, amit az önkormányzati tulajdonban lévő, saját fűtőművel rendelkező Szigetvári Távhő Nonprofit Kft. biztosít.

A város a 45 települést tömörítő, mintegy 24 ezer lakosú szigetvári járás központja. A járási hivatal sokoldalú közigazgatási szolgáltatásokat kínál az ügyfeleknek. Működik az égisze alatt hatósági és gyámügyi, foglalkoztatási, élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi, valamint népegészségügyi osztály, földhivatal és kormányablak.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász irodát tart fenn a városban.

A városban az egészségügyi ellátás széles vertikuma megtalálható. Az alapellátást több felnőtt háziorvosi, gyermekorvosi és fogorvosi körzet jelenti. A város kórházában tizennégy osztály és több tucatnyi különféle szakrendelés fogadja a betegeket. Többek között sebészet, intenzív osztály és szülészet működik helyben, járóbeteg-ellátás formájában pedig gyakorlatilag minden orvosi diszciplína elérhető. Diagnosztikai eszközökkel jól felszerelt az intézmény, többek között saját CT-vel rendelkezik. Egyes neurorehabilitációs részlegek az egész országból fogadnak betegeket. 2019. évben a kórház 416 ágya 72,85%-os kihasználtsággal működött.

Szigetváron bölcsőde, három óvoda (314 fővel), két általános iskola (749 fővel) és több középiskola működik. Önálló művészeti iskolája mellett az általános iskolák is nyújtanak művészeti képzést, a Dél-Zselic Tinódi Lantos Sebestyén Általános Iskolában például hagyományosan erős az ének-zenei oktatás. A Zrínyi Miklósról elnevezett középiskolában egyrészről hagyományos tantervű gimnáziumi osztályok indulnak. Másrészről pedig három- vagy ötéves képzési formában elsősorban kereskedelmi és egészségügyi szakmákat oktatnak. Gimnáziumban 106 diák, szakmát adó képzésben 305 diák tanul.

A város további hatvanöt önkormányzattal és nagyságrendileg ugyanennyi céggel és vállalkozóval együtt tagja a Leader projektek megvalósítására létrehozott Szinergia Egyesületnek. Az összefogás célja elsősorban a helyi termelők piacra jutását és a turisztikai lehetőségek kiaknázást segítő pályázatok lebonyolítása.

A Szigetvár Helyi Közösség CLLD program (CommunityLed Local Development) szintén a Leaderhez kötődik. Az alkalmazott megközelítés lényege, hogy a helyi társadalom összetételét tükröző akciócsoportok helyi fejlesztési stratégiában határozzák meg a közösség szempontjából fontos célokat és a rendelkezésre álló kereteken belül az ezekre fordítható forrásokat. Az alulról építkezés megerősíti a helyi közösségeket és lehetővé teszi az eredményesebb reagálást a civil és a vállalkozói szféra szükségleteire.

Fontosabb gazdasági szereplők

A szigetvári gazdaság alapvetően ipari-logisztikai fókuszú, több, milliárdos árbevételű cég tevékenykedik ezekben a szektorokban. Nagyvállalat nincsen a városban, a legjellemzőbb az 50-150 embert foglalkoztató középvállalkozás. A városban összesen 931 vállalkozás működik, köztük 387 társas és 544 egyéni.

A gyártó-termelő cégek mellett a mezőgazdaságban tevékenykedő és kereskedelmi-szolgáltató vállalkozások egyaránt jelen vannak: foglalkoztatási szempontból például az élelmiszerláncok kiemelhetőek.

A gazdaság fontos ágazata a turizmus: az országos nevezetességű vár és a török kori emlékek mellett a strandfürdő, ősz elején pedig a Zrínyi napok rendezvényei vonzanak nagyobb számú érdeklődőt. A vendégeknek két háromcsillagos szolgáltatási szintet nyújtó szálloda és 12 étterem, büfé áll rendelkezésükre.

A teljesség igénye nélkül néhány példa a fontosabb szigetvári vállalkozások közül:

  • Schenk és Társa Kft. – Zöldség-gyümölcs feldolgozással, konzervgyártással foglalkozó, német tulajdonú vállalkozás.
  • Iron-Tech Zrt. – Fémmegmunkálással, gép- és autóipari alkatrészgyártással foglalkozó, magyar tulajdonú társaság.
  • Trust Hungary Zrt. – Fahordók gyártásával foglalkozó, amerikai hátterű nemzetközi vállalkozás.
  • Szigetvári Hús Kft. – Húsfeldolgozással és húskészítmények nagy- és kiskereskedelmével foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Györei és Társa Kft. – Közúti árufuvarozással és raktározással foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Agrosziget-Chem Kft. – Vegyi termékek kereskedelmével foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Jankó Faipari Kft. – Fa nyílászárók készítésével és forgalmazásával foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Hőszig Kft. – Hőszigetelő és egyéb üvegtermékek gyártásával-forgalmazásával, valamint acélszerkezetek gyártásával foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Manifaktor Kft. – Cipőkészítéssel és javítással foglalkozó, német tulajdonú vállalkozás.
  • Eszta-Morison Kft. – Női cipőfelsőrészeket készítő, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Szeszico Kft. – Üvegházi zöldségtermesztéssel és dísznövényekkel foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.

Gazdasági célú területek

Szigetvár több, gazdasági hasznosításra alkalmas területtel rendelkezik – önkormányzati és magántulajdonúakkal egyaránt. Ipari park egyelőre nincsen a városban, a céges telephelyek több gócpontba tömörülve, gyűrűként fogják körbe a települést. Például a vasúttól délre, a Hobol felé vezető út mellett, a Hoboli út és a 6-os főút között, a 6-os és a 67-es találkozásának háromszögében és északon, a Millennium utcánál működnek különféle vállalkozások.

Az önkormányzat jelenleg 5,2 hektárnyi bérbeadásra vagy értékesítésre alkalmas, zöldmezős területtel rendelkezik. Többek között a gyógyfürdő melletti telkek alkalmasak új beruházások céljaira.

Szigetvár Város Önkormányzat 100%-os tulajdonában van egy közel 4 hektáros terület, amely a hatályos településrendezési terv alapján wellness szálloda építésére alkalmas. A terület közvetlenül szomszédos az önkormányzati tulajdonú gyógyfürdővel és az Almás-patakkal, a patakon túl a szigetvári vár és várat körül ölelő városrészi méretű várpark található.

A legjelentősebb barnamezős terület a volt cipőgyár épületének egy része, ami jelenleg magántulajdonban van, de a beruházók számára megfelelő feltételekkel igénybe vehető.

A Deák tér 16-os szám alatti ún. Bérlők Háza egy önkormányzati tulajdonú kft. birtokában van. A mintegy ezer négyzetméter szintterületű épületben bérelhető irodák állnak a vállalkozások rendelkezésére.

A mezőgazdasági termelők gyors és helyi értékesítését a piac segíti. A termelői piac burkolt utakkal, kiépített infrastruktúrával és fedett elárusítóhelyekkel rendelkezik.

Gazdaságtámogatás és adópolitika

Szigetváron a helyi iparűzési adó kulcsa a törvényben meghatározott plafonérték, vagyis 2%.

Az építményadóra többféle kulcsot határozott meg a vonatkozó rendelet, a fizetendő összeg évi 200 és 1720 forint között szóródik négyzetméterenként. A legmagasabb adókulcs a pénzügyi szolgáltatásokkal, biztosítással, szerencsejátékkal foglalkozó vállalkozásokat és a benzinkutakat terheli.

A telekadó kulcsa 21-től 300 forintig terjed elhelyezkedéstől és funkciótól függően.

A szálláshely-szolgáltatókat terhelő idegenforgalmi adó összege 400 forint naponta.

Önkormányzati beruházások

A folyamatban lévő fejlesztési projektek fókuszában a közlekedés és az idegenforgalom áll.

A gyógyfürdő melletti, közel négy hektáros önkormányzati terület szálloda céljára történő hasznosítása kiemelt célja Szigetvárnak, és az önkormányzat rugalmas az együttműködés kereteinek kialakítása vonatkozásában, amihez tőkeerős befektetőt vár.

A közlekedésfejlesztési beruházások közül a két legfontosabb a 67-es út és a József Attila út csomópontjában a forgalom dinamikáját és a biztonságot egyaránt javító körforgalom építése.

A középtávú tervek között szerepel a piac és környékének revitalizációja és a belvárosi parkolók számának növelése.

Facebook
X
LinkedIn

További fejlesztési helyszínek

Tekintse meg Baranya vármegyében található fejlesztési helyszíneket, amennyiben további információra lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken és elkülküldjük Önnek azokat.

Sellye

Sellye

Sellye a Baranya megye délnyugati részén, a Drávától északra fekvő egykori ártéri alföldön lévő sajátos […]

Részletek
Sásd

Sásd

Sásd Baranya megye északi részén, a Mecsek keleti és nyugati hegyláncát elválasztó völgy kapujában található.

Részletek
Pécsvárad

Pécsvárad

A gazdag történelmi örökséggel rendelkező Pécsvárad Baranya központi részén, a megyeszékhely gazdasági […]

Részletek
Mohács

Mohács

Mohács Baranya megye déli részén található, Magyarország legdélebbi Duna-parti településeként is ismert.

Részletek
Mágocs

Mágocs

Mágocs Baranya északi peremén, közvetlenül Tolna megye határán, Dombóvár vonzáskörzetében található.

Részletek
Siklós

Siklós

Siklós Baranya megye déli részén, a Villányi-hegységtől délre elterülő turisztikai régióban, a horvát határ […]

Siklós
Siklós
Siklós
Siklós
Részletek
Bóly

Bóly

Bóly, Baranya vármegye szívében Mohácstól 15, míg Pécstől 25 kilométerre elhelyezkedő 3800 fő lélekszámú […]

Részletek

Ha kérdése lenne, írjon nekünk!

Űrlapunk segítségével elküldheti fejlesztési elképzeléseit, vagy információt kérhet, hogy ügynökségünk miben tud segíteni beruházása megvalósításában.