Kapcsolat

Baranya Vármegyei
Fejlesztési Ügynökség

kapcsolat és elérhetőségei
Invest In Baranya Többről szól

Miért éppen Baranya?

Befektetés ösztönzés

Ügynökségünk

Sellye

Sellye a Baranya megye délnyugati részén, a Drávától északra fekvő egykori ártéri alföldön lévő sajátos néprajzi táj, az Ormánság központja és egyben legnagyobb települése.

Facebook
X
LinkedIn
Sellye

A hagyományosan agrárjellegű térség máig őrzi alapvetően mezőgazdasági jellegét. Alapvetően, de nem kizárólagosan: Sellye az Ős-Dráva program egyik vezető települése, a beruházásokat pedig ipari park várja.

Közlekedés és logisztika

Sellye közlekedési helyzetét alapvetően meghatározza az Ormánság hagyományosan elzárt jellege, aminek következtében távol esett a fő közlekedési útvonalaktól. A legközelebbi főútvonal a Barcsról Pécsen át Budapestre tartó 6-os számú, ami Daránynál, Szigetvárnál vagy Szentlőrincnél érhető el, mindhárom hely nagyjából azonos távolságra, 26-28 km-re van.

A gyorsforgalmi úthálózat legközelebbi pontja az M60-as Pécs-Nyugat csomópontja, ami 46 km-re van Sellyétől. Ezen a helyzeten az M60-as tervezett bővítése érdemben javítani fog: az első lépésben várhatóan Szigetvárig tovább épülő úttal felére fog csökkeni az autópálya távolsága.

A megyeszékhely, Pécs távolsága 48 km. A horvát határ légvonalban alig 10 km-re van, viszont a legközelebbi Dráva-híd és vele együtt a határátkelő az egyaránt 39-40 km-re lévő Barcsnál és Drávaszabolcsnál található. Ennek a fekvésnek az előnye, hogy az átmenő forgalom nem érinti a várost.

Sellye vasúti kapcsolatát jelenleg a várost Szentlőrinccel összekötő 61-es számú mellékvonal jelenti. A Barcstól Villányba tartó 62-es számú mellékvonalon a vasúttársaság minden forgalmat leállított. Bár a sínek többnyire megvannak, jelenlegi állapotában a vonal teherforgalomra sem alkalmas.

A 61-es vonal viszont megfelelő minőségű szolgáltatást nyújt. A motorvonatok kétórás ütemes menetrend szerint közlekednek, ezzel egyrészt adottak a napi munkába járás feltételei, másrészt szentlőrinci átszállással elérhetővé válik a megyeszékhely és az ott megálló IC-k révén a főváros. A sellyei vasútállomás alkalmas nagyobb mennyiségű vagy tömegű áru vagonra rakására és vasúton történő elszállítására.

A helyközi autóbuszjáratok szempontjából Sellye fontos csomópont, viszont az átszállást nem igénylő összeköttetések jellemzően a térségre koncentrálódnak. A legtöbb ormánsági faluból biztosított a közvetlen eljutás a városba, a távolabbiak közül viszont csak Barcs, Mohács, Pécs és Szigetvár érhető el átszállás nélkül. A környéket behálózó járatok indulási ideje többnyire a munka- és iskolakezdéshez igazodik, lehetővé téve a napi szintű ingázást.

Infrastruktúra és közszolgáltatások

Sellyét gondozott, kisvárosias településkép jellemzi. A város belterületi útjai többnyire szilárd burkolatúak és jó állapotúak, a csapadékvíz-elvezetési rendszerek gondosan karban vannak tartva. A felújítások folyamatosak, az elmúlt években több kilométernyi járdát renovált az önkormányzat.

A város ivóvízellátásáról és a szennyvízhálózat és a szennyvíztelep üzemeltetéséről a Baranya Víz Zrt., mint üzemeltető gondoskodik. Sellye a szigetvári üzemigazgatóság szolgáltatási területéhez tartozik. Több mint másfél milliárd forintos költségvetésű ivóvízminőség-javítási program fut a település által vezetett önkormányzati társulás községeiben, aminek első lépésében új kutak fúrása és víztisztító rendszerek kiépítése történt meg. A projekt végére Sellye 22 település tekintetében fog központi vízátadó szerepet ellátni.

A város a 38 önkormányzatot tömörítő, 13 ezer lakosú sellyei járás központja. Ennek megfelelően itt található a járási hivatal székhelye. Az elérhető közigazgatási szolgáltatások köre azonban nem teljes: a hatósági és gyámügyi, valamint a foglalkoztatási osztály és a kormányablak működik helyben. Ezek hatáskörén túlmutató ügyeket Szigetváron vagy Pécsett lehet intézni.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász irodát tart fenn a városban.

Sellyén az egészségügyi alapellátást több felnőtt háziorvosi, gyermekorvosi és fogorvosi körzet kínálja. Az Ormánság Egészségközpontot a város többségi és további 36 ormánsági önkormányzat tulajdonában lévő nonprofit kft. üzemelteti. Szerződött orvosok révén mintegy kéttucat, társadalombiztosítás által finanszírozott különféle szakrendelés érhető el helyben a sebészettől, nőgyógyászattól kezdve a radiológiai és labordiagnosztikáig, fizioterápiáig. Itt található a térséget ellátó központi orvosi ügyelet. Az intézmény fizetős szolgáltatásként menedzserszűrést is kínál. A komolyabb diagnosztikai eszközök és a kórházi ápolás legközelebb Szigetváron vagy Pécsett érhetőek el.

A város saját bölcsődét és óvodát (112 gyerekkel) tart fenn. A 256 fős Kiss Géza Általános Iskola az alapfokú oktatás mellett horvát kéttannyelvű nemzetiségi oktatást és alapfokú zenei képzést biztosít a diákoknak. A középfokú oktatást helyben a Sellyei Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium képviseli, ahol a fiatalok mezőgazdasági gépész és mezőgazdasági gépésztechnikus szakmákat tanulhatnak többféle formában. Felnőttoktatás keretében emellett aranykalászos gazda képesítést szerezhetnek a jelentkezők. Az intézménynek jelenleg 141 diákja van.

A városi óvodát a hét települést tömörítő Sellye Térségi Intézményi Társulás tartja fenn.

Az önkormányzatnak innovációs és gazdaságfejlesztési célú együttműködései vannak a megyei kamarával, valamint a pécsi és zágrábi egyetemekkel.

Fontosabb gazdasági szereplők

A vezető szektor Sellyén az élelmiszergazdaság és a könnyűipar, de a helyi cégek nem szorítkoznak kizárólag erre a területre. A jellemző cégméret a 100 fő alatt kis- vagy középvállalkozás, mellettük sok a mikrocég és az egyéni vállalkozó.

A termelő vállalatok mellett növekszik az idegenforgalom szerepe. A sellyei strandfürdő és az ormánsági néprajzi örökséghez kapcsolódó látnivalók (tájház, múzeum) sokak érdeklődésére tarthat számot. A turistákat hat étterem és büfé várja a városban.

Néhány példa a Sellyén működő vállalkozásokra a teljesség igénye nélkül:

  • Agrokémia Zrt. – Növényvédőszerek fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozó vállalkozás.
  • Samato Kft. – Autóápolási folyadékok, fagyálló anyagok, fertőtlenítők és háztartási vegyiáruk gyártásával foglalkozó magyar tulajdonú vállalkozás.
  • O és R Építőipari Kft. – Magas- és mélyépítéssel, építőipari generálkivitelezéssel, épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás
  • PI-ER Kft. – Vízhatlan technikai és munkaruházatot gyártó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Drávamenti ÁFÉSZ – Élelmiszerek és más fogyasztási cikkek kiskereskedelmével foglalkozó vállalkozás.
  • MG-Sziget Kft. – Baromfitenyésztéssel foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
  • Ligo-Trade Kft. – Dióbél feldolgozásával, dióbélből készült termékek kereskedelmével foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.

Gazdasági célú területek

Sellye azon hat baranyai település közé tartozik, amelyikben saját ipari park található. A város déli részén elterülő, összesen 51 hektáros, területen jelenleg 36 hektár van szabadon. Ezek zöldmezős beruházások céljára bérleti és vételi konstrukciók keretében egyaránt hasznosíthatóak.

Barnamezős beruházás céljára a volt sajtüzem utcafronti része vehető igénybe. Az épület funkcióváltása része Sellye középtávú gazdasági stratégiájának. Az elképzelések között szerepel egy olyan vállalkozásösztönző tér kialakítása, amely lehetőséget teremt az induló cégek számára tevékenységük minimális költséggel történő beindítására.

A helyi agrárgazdálkodók és őstermelők értékesítési lehetőségeit segítő piac a város legújabb beruházásai közé tartozik. A 150 millió forintból megépített, akadálymentes piacépület modern körülményeket teremt a kereskedőknek és a vevőknek egyaránt.

Gazdaságtámogatás és adópolitika

A sellyei önkormányzat a tulajdonában lévő, beruházási célra alkalmas területeket megfelelő feltételek teljesülése esetén kedvezményes áron adja bérbe vagy értékesíti a befektetők részére. A feltételeket a felek egyedi megállapodásban rögzítik. Az árengedményért cserébe jellemző módon meghatározott összegű beruházás végrehajtását vagy adott létszámú, sellyei illetőségű munkavállaló foglalkoztatását kell vállalni.

A város emellett hangsúlyosan befektetőbarát adópolitikát folytat. Az iparűzési adó mértéke ugyan a törvényi plafonnak megfelelő, évi 2%, telekadót és építményadót viszont nem kell fizetniük az itt működő cégeknek.

A szálláshely-szolgáltatókat érintő idegenforgalmi adó összege ugyancsak rendkívül kedvező, naponta 300 forint.

Önkormányzati beruházások

Sellye vezető szerepet tölt be az Ormánság egykori vízviszonyainak részleges helyreállítását, az áradások és villámárvizek megelőzését valamint az öntözéses mezőgazdaság lehetőségeinek szélesítését célzó Ős-Dráva Programban. Ez egy komplex, a környezeti, gazdasági és társadalmi szférát egyaránt érintő területfejlesztési program, amely a hosszútávon fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtésére törekszik. Kitűzött feladata az egykori gazdag természeti környezet, illetve az arra épülő tájgazdálkodás helyreállítása.

A megújuló energiaforrások alkalmazása iránti elkötelezettséget mutatja, hogy több városi intézményre kerültek napelemek a közelmúltban. Ugyancsak több épület – köztük az iskola és a család- és gyermekjóléti központ – esett át teljes energetikai felújításon, ami magával hozta az üzemeltetési költségek mérséklődését.

A város zöldebbé tétele több projekt céljai közé bekerült. Felújított zöldfelületek, játszóterek, szabadtéri edzőparkok és sétányok épültek városszerte, továbbiak pedig előkészületben vannak.

Facebook
X
LinkedIn

További fejlesztési helyszínek

Tekintse meg Baranya vármegyében található fejlesztési helyszíneket, amennyiben további információra lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken és elkülküldjük Önnek azokat.

Sásd

Sásd

Sásd Baranya megye északi részén, a Mecsek keleti és nyugati hegyláncát elválasztó völgy kapujában található.

Részletek
Pécsvárad

Pécsvárad

A gazdag történelmi örökséggel rendelkező Pécsvárad Baranya központi részén, a megyeszékhely gazdasági […]

Részletek
Mohács

Mohács

Mohács Baranya megye déli részén található, Magyarország legdélebbi Duna-parti településeként is ismert.

Részletek
Mágocs

Mágocs

Mágocs Baranya északi peremén, közvetlenül Tolna megye határán, Dombóvár vonzáskörzetében található.

Részletek
Szigetvár

Szigetvár

Szigetvár Baranya megye nyugati felén található, ipari-logisztikai-gazdasági fókusszal rendelkező kisváros.

Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Részletek
Siklós

Siklós

Siklós Baranya megye déli részén, a Villányi-hegységtől délre elterülő turisztikai régióban, a horvát határ […]

Siklós
Siklós
Siklós
Siklós
Részletek
Bóly

Bóly

Bóly, Baranya vármegye szívében Mohácstól 15, míg Pécstől 25 kilométerre elhelyezkedő 3800 fő lélekszámú […]

Részletek

Ha kérdése lenne, írjon nekünk!

Űrlapunk segítségével elküldheti fejlesztési elképzeléseit, vagy információt kérhet, hogy ügynökségünk miben tud segíteni beruházása megvalósításában.