Földrajzi elhelyezkedéséből és közlekedési kapcsolataiból következőleg egyszerre kötődik Baranya, Somogy és Tolna megyékhez. A gazdaságát hagyományosan az élelmiszergazdasági ágazatok dominálják, de fokozatosan növekszik az egyéb, elsősorban könnyűipari szektorok részaránya. A beruházókat szabad iparterületek és vállalkozásbarát döntéshozói környezet várja.
Közlekedés és logisztika
Sásd közlekedési és logisztikai adottságait a domborzati viszonyok határozzák meg. A fontos útvonalak a Mecsek láncai közötti völgyekben vezetnek, így több irányból is Sásdon futnak össze. A városon halad át a Pécset Komlón át Kaposvárral összekötő 66-os főút, amelynek leágazása a Dombóvárral kapcsolatot teremtő 611-es út.
A megyeszékhely és vele együtt a legközelebbi egyszámjegyű főútvonal, a 6-os távolsága 28 km. A gyorsforgalmi úthálózat legrövidebb úton elérhető felhajtója, az M60-as autópálya Pécs-Kelet csomópontja 32 km-nyire van. Nincsen sokkal messzebb a közelmúltban gyorsforgalmivá fejlesztett, Kaposvárt a Balatonnal összekötő 67-es út sem: 36 km-t kell megtenni a kaposfüredi csomópontig.
Sásd vasúti szempontból rendkívül előnyös helyzetben van, hiszen érinti a 40-es számú, Pécset Budapesttel összekötő fővonal. A villamosított sínpáron naponta több tucat szerelvény közlekedik. Bár az InterCityk közül csak néhány áll meg Sásdon, Dombóvár és Pécs között sűrűn és ütemes menetrend szerint közlekednek a szerelvények. Méghozzá jellemzően kényelmes, alacsonypadlós Flirt motorvonatokkal. A járatsűrűség lehetővé teszi a napi szintű munkába ingázást Sásdra és Sásdról indulva egyaránt.
Sásdig közlekednek a 47-es számú, Komló és Godisa közötti mellékvonal szerelvényei. Ezen a sínpáron azonban naponta és irányonként mindössze 1-1 vonat jár, ráadásul kedvezőtlen időpontokban, így személyszállítási funkciója elhanyagolható.
A város pályaudvara alkalmas nagy mennyiségű áru vagonra rakására és kötött pályás szállítására. Teherfuvarozásra a fővonal mellett a komlói mellékvonal is használható.
A helyközi autóbusz-közlekedés szempontjából Sásd mikrotérségi központnak tekinthető. A környező kistelepülésekre innen indulnak a járatok. A környék nagyobb városait összekötő távolsági buszok többnyire megállnak Sásdon – a legfontosabb irányok Komló és Dombóvár felől. Közvetlen, átszállás nélküli összeköttetés van Péccsel és Kaposvárral egyaránt. A járatok sűrűsége és menetrendje a munkaidő-szervezés szempontjából megfelelő.
Infrastruktúra és közszolgáltatások
Sásd takaros, kisvárosias megjelenésű település élhető környezettel és korszerű infrastruktúrával. A városképet gondozott zöldfelületek, megfelelő állapotú fő- és mellékutak jellemzik. Az önkormányzat jelentős erőfeszítéseket fordít a közterületek karbantartására – ezt út- és járdaépítések, sportpark kialakítása támasztja alá a közelmúltból.
Az ivóvízellátásról, valamint a szennyvízcsatorna-hálózat és a szennyvíztisztító telep üzemeltetéséről a legtöbb dunántúli megyében aktív DRV Zrt. gondoskodik. A központi üzemvezetőség Dombóváron működik, a sásdi rendszer fenntartása egy művezetőség hatásköre.
Sásd a 11 és félezer lakosú hegyháti járás központja, ennek megfelelően itt található a járási hivatal székhelye. A hatóság a közigazgatási szolgáltatások egy viszonylag korlátozott körét kínálja helyben: hatósági és gyámügyi osztály, valamint kormányablak érhető el a városban. Ezek hatáskörén túlmutató ügyeket Szigetváron, Komlón vagy Pécsett lehet intézni.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász irodát tart fenn a városban.
Az egészségügyi alapellátás minden eleme helyben biztosított. Három felnőtt háziorvosi, két gyermekorvosi és fogorvosi körzet van a városban. Működik a védőnői szolgálat, egy gyógyszertár, optika és fogtechnika. Itt található a központi orvosi ügyelet és a környéket ellátó mentőállomás. A járóbeteg szakellátás, a különféle diagnosztikai vizsgálatok és a kórházi ápolás lehetősége a dombóvári kórházban érhető el a sásdi és a környékbeli betegek számára.
A sásdi önkormányzat fenntart saját bölcsődét és óvodát, utóbbit 114 fővel. A 274 diákkal rendelkező Sásdi Általános Iskola a „hagyományos” mellett német nemzetiségi oktatást kínál, a diákok már az első osztálytól tanulhatják a nyelvet. A zenei képzés a Sásdi Alapfokú Művészeti Iskolában kapott helyet.
A város középfokú intézménye a Pécsi Szakképzési Centrum Sásdi Vendéglátóipari Szakközépiskolája. Az ide jelentkezők hároméves képzési idő alatt szerezhetnek cukrász, pincér vagy szakács végzettséget.
Sásd tagja a jelenleg 158 önkormányzatot, civil szervezetet és vállalkozást tömörítő, Leader-akciócsoportként működő Mecsek-Völgység-Hegyhát Egyesületnek. Ez a vidékfejlesztési közösség a Komló és Sásd környéki településeket és gazdasági szereplőket fogja össze. Célja a helyi vidékfejlesztési stratégia kialakítása és a megfogalmazott célok megvalósítása érdekében tett erőfeszítések összehangolása.
Fontosabb gazdasági szereplők
Sásd gazdasági szempontból sokszínű cégpalettával rendelkezik. Jellemzően a hazai kis- és közepes vállalkozások dominálnak. A városban összesen 447 működő vállalkozást tartanak nyilván, 350 egyéni vállalkozó mellett 97 társas vállalkozást. Az átlagos foglalkoztatotti létszám 50 fő alatt marad. A szektorokat megvizsgálva a legnagyobb súllyal a mezőgazdaság rendelkezik, mellettük ipari – jellemzően könnyűipari – üzemek és szolgáltató cégek működnek. Az idegenforgalom szerepe egyelőre nem jelentős, de a Mecsek közelségének és az aktív pihenés lehetőségeinek köszönhetően figyelemre méltó kihasználatlan potenciállal rendelkezik.
A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb helyi vállalkozás:
- Y Takarmányipari Kft. – magyar tulajdonú, főként haszonállat-eledel gyártásával foglalkozó társaság.
- Bozsánovics Kft. – magyar tulajdonban lévő, főként baromfitenyésztéssel foglalkozó társaság.
- Sásdi Agro Zrt. – magyar tulajdonban lévő, főként baromfitenyésztéssel foglalkozó zártkörűen működő részvénytársaság.
- Mind-Ép Kft. – magyar tulajdonú, főként építőipari tevékenységgel, generálkivitelezéssel foglalkozó vállalkozás.
- Ma-Gár Kft. – Ruházati cikkek és textiláruk gyártásával foglalkozó, magyar tulajdonú vállalkozás.
- Tamás Fémipari Kft. – magyar tulajdonú, főként acélszerkezet-gyártással, épületlakatos kivitelezéssel, lemezmegmunkálással és fémipari tevékenységekkel foglalkozó társaság.
- Novaflex Kft. – magyar tulajdonú, főként fékbetétek, kuplungszerkezetek és más autóalkatrészek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó társaság. Munkavállalóinak létszáma
- SÁSDFA Kft. – magyar tulajdonú, főleg faipari és erdészeti tevékenységgel foglalkozó társaság.
- Dömse Kft. – magyar tulajdonú, főleg faipari tevékenységgel foglalkozó társaság.
Gazdasági célú területek
Sásd iparterülete a várostól délre, a 66-as út mellett, a téglagyárnál található. Ipari park címmel egyelőre nem rendelkezik, ráadásul a telkek magántulajdonban vannak. Jelenleg az ipari zóna mintegy fele beépítésre vár, ezek a földek a Sásdi Agro Zrt. tulajdonát képezik. Összesen 8 hektárnyi zöldmezős telek felett rendelkezik a vállalkozás.
A Rákóczi utcában található egy, az önkormányzat birtokában lévő ingatlan, ami alkalmas kisebb léptékű, barnamezős beruházások megvalósítására.
Iroda céljára hasznosítható ingatlan több is található a városban. Közülük az önkormányzati tulajdonban lévő, a Kossuth Lajos utca 1-es szám alatti épület műszaki és energetikai felújításra szorul. A magántulajdonú ingatlanok közül az Y Pulyka Kft. Törökmalom utcai irodaépülete modern, minden igényt kielégítő, míg a Kapos-Coop birtokában lévő, Rákóczi út 16-os szám alatti ház ugyancsak felújítást igényel.
Gazdaságtámogatás és adópolitika
Sásdon kifejezetten vállalkozásbarát adópolitikát folytat az önkormányzat. Ennek jegyében a helyi iparűzési adó kulcsát a törvényben előírt mértéknél alacsonyabban, az adóalap 1,8%-ában határozták meg. Az építményadó összege mindössze 100 forint évente és négyzetméterenként, telekadót és idegenforgalmi adót pedig nem vetnek ki.
A város az elérhető, önkormányzati tulajdonú ingatlanok esetében kedvezményes bérleti és vételi lehetőségeket kínál a befektetőknek. A pontos feltételeket egyedi megállapodások rögzítik. A kedvezmények igénybevételéért cserébe jellemzően adott összegű beruházás végrehajtását vagy sásdi lakosok foglalkoztatását kell a Sásdra települő vagy itteni telephelyének bővítését tervező vállalkozónak vállalnia.
Önkormányzati beruházások
Az egyik legfontosabb folyamatban lévő fejlesztés a zöld város program, amelynek része a már említett vásárcsarnok felépítése. Egy komplex városrehabilitációs projektről van szó, ami a Hősök tere környékére összpontosít. A cél egyrészt az itt található kereskedelmi egységek megújítása, valamint egy modern városközpont kialakítása a közterek, közparkok rehabilitációjával. A tervezés során a fenntarthatóság és az energiahatékonyság szempontjait is figyelembe vették.
Utóbbi típusú, vagyis az energiafelhasználásra fókuszáló beruházásból több is volt a közelmúltban. A projektek között megtalálható a szennyvíztelep melletti területen naperőmű építése, több városi közintézmény energetikai korszerűsítése és egyúttal napelemek telepítése.