Mohács Baranya megye déli részén található, Magyarország legdélebbi Duna-parti településeként is ismert. Gazdaságának alapvetően ipari-logisztikai besorolása ellenére komoly turisztikai jelentőséggel is bír, valamint kedvező földrajzi fekvésének köszönhetően mezőgazdasági adottságai kiemelkedők. Emellett Mohács nemzetközi kapcsolatai évtizedes múltra tekintenek vissza, így a kultúrának és a civil kapcsolatoknak kiemelt szerepe van a város életében.
Közlekedés és logisztika
Mohács jelentős közlekedési és logisztikai funkciókat lát el országos és nemzetközi szinten egyaránt, a horvát határtól – konkrétan az udvari átkelőtől – mindössze 9 km-re helyezkedik el. Határmentiségéből adódóan az észak-déli irányú kereskedelem jelentős központja. Közlekedés szempontjából igencsak kedvező, hogy a várostól 10 km-re található az M6-os és az M60-as autópályák csomópontja, illetve az 56-os út is a közelben van. Mohács járási székhely is, mely két megyeszékhely, a 47 km-re lévő Pécs és a 48-km-re lévő Szekszárd vonzáskörzetében fekszik.
Mohácsot a 65-ös számú Pécs–Villány–Mohács vasútvonalon keresztül lehet megközelíteni, melynek Mohácson két megállója van: Mohács vasútállomás és Középmező megállóhely. Jelenleg a Villány és Mohács közötti szakaszon a személyszállítást túlnyomórészt vonatpótló autóbuszok biztosítják, a napi hét járatpárból mindössze egyszer közlekedik vonatszerelvény.
Az állomásról iparvágány vezet az északi iparterület és a kikötő felé, ami lehetőséget teremt akár nagy tömegű áruk gyors vagonra rakására és vasúti szállítására.
Újmohács és Mohács között fél óránként komp jár, egyébként a Dunán legközelebb közúton a 45 km-re lévő Baján lehetne átkelni. Az 56-os út mellett található mohácsi kikötő az Európai Unió egyetlen folyami határkikötője, melyhez 340 méter hosszú partszakasz és egy iparvágány tartozik. A város schengeni vízi határként a Duna magyarországi szakaszán lebonyolított vízi szállítmányozás kulcspontja. A jövőben további fejlesztések várhatóak, melyek során egy új országos közforgalmú kikötő, Duna-híd és egy logisztikai központ megépítése valósul majd meg. Ezek együttes eredményeként különösen felértékelődhet Mohács nemzetközi közlekedési folyosókban betöltött szerepe, javítva a város és megye versenypozícióit.
Turisztikai szempontból lényeges, hogy a településen keresztül halad a 6-os számú EuroVelo (Európai Kerékpárút Hálózat) kerékpárútvonal, mely helyi és nemzetközi használatra egyaránt igénybe vehető. Ez az útvonal a magyarországi részen a Duna mentén halad végig, majd Mohácsot elhagyva déli irányban, a folyó töltésén, Horvátország felé folytatódik.
A helyközi buszközlekedés színvonalas, megfelelő gyakorisággal találhatunk járatokat más települések irányába. Turisztikai szempontból fontos, hogy Mohácsot közvetlen járat köti össze Budapesttel. Pécs, Szekszárd és Villány kiemelt utazási irányoknak számítanak. Mint a legtöbb ipari-logisztikai jellegű település, így Mohács is vonz a megye különböző településeiről munkavállalókat. Ezért bír nagy jelentőséggel, hogy a mohácsi járás valamennyi és a pécsváradi járás több mint féltucat településéről elérhető egy órán belül, átszállás nélkül autóbusszal. A közösségi közlekedési kapcsolatok a munkaadói igényekkel összehangoltak, a napi szintű ingázás feltételei a legfontosabb irányokból adottak.
Infrastruktúra és közszolgáltatások
Mohács élhető, magas színvonalú infrastruktúrával és közszolgáltatásokkal rendelkező, hagyományaira támaszkodó, de programjaiban megújulni tudó város. Minden korosztály számára jó minőségű ellátás biztosított oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális és infrastrukturális területen egyaránt. Mivel Mohács a mohácsi járás központja, az összes járási hatókörű igazgatási, oktatási, egészségügyi stb. intézmény itt található. Ez egyfajta központi szerepkört is biztosít a településnek.
Mohácson a belterületi úthálózatok minősége jó a rendszeres karbantartásoknak köszönhetően, azonban tervben van az úthálózat, parkolók, buszmegállók további fejlesztése és felújítása, igazodva az aktuális közlekedési igényekhez, módokhoz. A kerékpárút-hálózat folyamatosan bővül – legutóbb az iparterületi és a szőlőhegyi utakat összekötő, az 56-os úttal párhuzamos szakasz készült el.
A vonalas közművek (víz, gáz, áram, szennyvíz) kiépítettsége kiváló. Az ivóvízellátással és a szennyvízelvezetéssel, –tisztítással kapcsolatos feladatokat a Baranyavíz Zrt. látja el.
Távhőszolgáltatóként a Mohács-Hő van jelen a településen. A korszerű, földgáztüzelésű fűtőmű jelenleg kétezer lakást, a mohácsi otthonok hatodát látja el hőenergiával.
A korábbi, elavult hulladékgazdálkodási rendszert egy modern, az újrahasznosítás lehetőségeit is kihasználó hulladékkezelési rendszer váltotta fel.
A Mohácsi Járási Hivatal 26 település mintegy 33 ezer lakosának nyújt közigazgatási szolgáltatásokat. Megtalálható itt a foglalkoztatási, népegészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi, valamint hatósági és gyámügyi osztály, továbbá a kormányablak és a földhivatal.
Egészségügyi alapellátás keretében háziorvosi, gyermekorvosi, illetve fogorvosi körzetek működnek. Az emelt szintű ellátási formákat a Mohácsi Kórház biztosítja. Több mint kéttucat szakrendelés, labor, képalkotó diagnosztika, foglalkozás-egészségügyi szolgálat működik az intézményben. A tucatnyi osztály között intenzív terápiás és rehabilitációs részlet is megtalálható. A kórház összesen 300, részben aktív ággyal rendelkezik.
Az oktatási intézmények köre óvodára, általános iskolára és középiskolára terjed ki. Ezek között állami és önkormányzati fenntartású, a hagyományos oktatás mellett művészeti képzést nyújtó és nemzetiségi jellegű intézményeket találunk. A nyolc óvodába 582-en, a hat általános iskolába 1509-en járnak. Középfokon 866-an tanulnak, közülük gimnáziumban 352-en.
A Kisfaludy Károly Gimnázium diákjainak eredményei alapján az országos középiskolai rangsor első negyedében található, főként a német nyelv oktatása terén rendelkezik komoly hagyományokkal. A Radnóti Miklós Technikum és Szakképző Iskolában az ötéves technikumi képzés keretében rendvédelmi, informatikai és vendéglátóipari szakembereket képeznek, míg a hároméves szakiskolát választók kereskedelmi, élelmiszeripari, fémipari és szociális területen tanulhatnak. Felsőfokú oktatás Pécsett érhető el, ahol a tanulni vágyók egyetemi tanulmányaikat folytathatják.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász irodát működtet. A nemrég felújított épületben modern körülmények között intézhetőek az ügyek.
Fontosabb gazdasági szereplők
Mohács gazdasága elsősorban ipari-logisztikai fókuszú. Foglalkoztatás szempontjából elengedhetetlen a legalább közepes méretű vállalkozások megtelepedése, de a kisebb helyi cégek megerősítésére is kiemelt hangsúlyt fektet a város. A gazdaság az ipari park területére fókuszálódik, ahol a főbb ágazatok a szolgáltatás (logisztika, kereskedelem, szállítmányozás), élelmiszeripar, textilipar, faipar (bútorgyártás, farostlemezgyártás), gépipar (szerszámgyártás, járműgyártás), építőipar és az energiaipar (villamos energiatermelés). A megtelepedő cégek zöldmezős és egy területrehabilitációs projektnek köszönhetően barnamezős telkek közül választhatnak.
A településen egyre inkább meghatározó a turizmus, melyen belül főként a kulturális és örökségturizmus, valamint a magas minőségű helyi termékek (borturizmus, kézműves termékek) számítanak fő vonzerőnek. 4 magasabb minőségű (legalább három csillagos) szálláshely és 39 étterem, büfé várja a vendégeket. A különböző rendezvények (pl. Busójárás) szintén nagy csáberővel bírnak.
A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb helyi vállalkozás:
- MCS Vágóhíd Zrt. – A Pick cégcsoport tulajdonában lévő, sertések vágásával, feldolgozásával és csomagolásával foglalkozó vállalat.
- KRONOSPAN-MOFA Hungary Kft. – Osztrák tulajdonosi hátterű, kéttucat országban jelen lévő, bútoripari falemezek gyártásával foglalkozó társaság.
- „Margitta-sziget 92” Kft. – Magyar tulajdonú, mezőgazdasági termelő, értékesítő és szolgáltató társaság, főként gabonafélék, hüvelyes növények, olajos magvak termesztésével, értékesítésével foglalkoznak
- Le Bélier Mohács Kft. – Francia tulajdonú, fémárugyártással és formaöntéssel foglalkozó társaság.
- SH-BAU Mérnöki Kft. – Magyar tulajdonú, leginkább építészeti tervezéssel, kivitelezéssel, szolgáltatással foglalkozó társaság.
- Prophyl Kft. – Állatgyógyászati készítmények gyártásával és forgalmazásával, vakcinatojás-termeléssel és a kapcsolódó szolgáltatásokkal foglalkozó, magyar tulajdonú vállalat.
- Mohácsi Vasöntöde Kft. – Öntöttvas szerelvények, gépalkatrészek, berendezések készítésével, megmunkálásával foglalkozó társaság.
- GRIN-BAU Kft. – Magyar tulajdonban lévő, főleg generál kivitelezéssel, vasbeton szerkezetépítéssel és tervezéssel foglalkozó társaság.
- Screen Hungary Kft. – Textilkikészítéssel, azon belül is a gépi hímzéssel és a textil-filmnyomással foglalkozó, belga hátterű vállalkozás.
Gazdasági célú területek
Baranya megyén belül viszonylag nagyok a fejlettségbeli különbségek. A megyeszékhely gazdasági agglomerációja, illetve a megye keleti pereméhez tartozó Bóly–Mohács térsége jóval fejlettebb, mint a megye északi, nyugati és déli perifériái. Mohács ipari-logisztikai ágazati fókuszú mikrotérségnek is tekinthető, a megye gazdaságának meghatározó szereplője, így a város befektetésösztönzési szempontból a globális befektetési akvizíciós piac potenciális aktora.
Baranya megyében Pécs után Mohács rendelkezik a második legnagyobb ipari parkkal. A várostól északra, a Budapesti út mellett lévő gazdasági zóna 225 hektár összterületű. Jelenleg 45 működő vállalkozás ennek a 61%-át foglalja el. A szabad terület 90 hektár, ami 62 különböző méretű telekre van felparcellázva. Ezek zöldmezős területek, önkormányzati tulajdonban, teljesen közművesítve, 50%-os beépíthetőséggel.
A befektetők számára elérhető egy 4,82 hektár barnamezős iparterület, emellett folyamatban van két fejlesztési projekt, amelyek a park területének és infrastruktúrájának további bővítését célozzák. Léteznek gazdasági hasznosításra alkalmas, magántulajdonban lévő területek is.
Mohács szívügye a környezeti és gazdasági fenntarthatóság. Az energiagazdálkodás a megújuló energiákra (pl. napsugárzás) történő fokozatos átállással valósul meg. Ennek eredményeként a város intézményrendszerének működése hatékonyabb lesz, a lakások fűtési költsége csökken. A napenergia mellett Mohácson termálvíz is rendelkezésre áll, melynek hasznosítási területe egészségügyi/gyógyászati célú, de energetikai szempontból is rejt magában potenciált.
Az ipari park területén inkubátorház működik, ami az induló vállalkozásoknak teremt a piacinál kedvezőbb környezetet. Ezzel hozzájárul a régió alacsony tőkeellátottságú kis- és középvállalkozásai versenyképességének erősítéséhez. A piaci árnál kedvezőbb bérleti díjakból a 3 évesnél nem régebbi vállalkozások három éven keresztül további, évente sávosan csökkenő kedvezményeket kapnak. Az inkubátorház hozzájárul piaci stabilitásuk kialakításához, és lehetővé teszi, hogy később önállóan is tovább fejlődjenek, a gazdasági élet stabil szereplőivé váljanak.
Gazdaságtámogatás és adópolitika
Az önkormányzat adópolitikája nem csak a tervezett fejlesztésekhez szükséges saját erő biztosítása miatt fontos, de a befektetés-ösztönzés és a vállalkozástámogatás kiemelt eszköze is. Cél az új, minél nagyobb hozzáadott értéket előállító vállalkozások Mohácsra vonzása és a már helyben lévők megerősítése.
A helyi iparűzési adó összege Mohácson a törvény által meghatározott maximális érték, azaz az adóalap 2%-a. Az építményadó kulcsai 300-725 forint között változnak: általános használatú ingatlanra 300, kereskedelmi célúra pedig 700 forintot kell fizetni évente és négyzetméterenként. Az idegenforgalmi adó, mely a turisztikai szálláshely-szolgáltatókat terheli 360 Ft/vendégéjszaka. Telekadót nem vet ki a város.
Mohácson az önkormányzat egyéni elbírálás alapján támogatja kedvezményes telekvásárlási lehetőséggel a megtelepülő új vállalkozásokat, valamint az új telephelyet létesítő vagy létszámot bővítő, régebbi cégeket.
A város az ipari parkban vállalkozás létesítése/bővítése esetén a telekárból munkahelyenként 600 000 forint engedményt ad, ha azt helyi (mohácsi) munkavállalóval töltik be. 300 000 forint lehet a kedvezmény munkahelyenként, ha meglévő vállalkozás az alkalmazottak megőrzése érdekében bővíti a telephelyét.
Szintén az ipari parkba települt, megvalósult vállalkozások mentesítést kapnak a víz- és szennyvízközmű hozzájárulás megfizetése alól, amennyiben a munkahelyteremtési vállalásaikat teljesítik.
Önkormányzati beruházások
A mohácsi önkormányzat az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett a város fejlesztésére és a beruházások ösztönzésére. Ennek keretein belül átadták az ipari park új, több mint 40 hektárnyi területét kiépített infrastruktúrával és több önkormányzati intézmény, tér, utca, épület felújítása valósult meg. Fontos városfejlesztési elv a településen a hosszú távú gondolkodás, a fenntarthatóság. A turisztikai fejlesztések során a környezeti egyensúly megőrzésének kiemelt szerep jutott, hiszen Mohácsot a természetközeli élményturizmus egyik célterületeként is gyakran emlegetik.