Fejlődését a közelmúltban ez a tényező döntő mértékben befolyásolta. A rendszerváltás óta eltelt 30 évben több mint kétszeresére nőtt a lakosságszám. A növekményt főként a Pécsről kiköltöző és az ottani munkahelyükre naponta ingázók alkotják. A város megteremtette a feltételeket új beruházások fogadásához, (megtelepedéséhez), nagy erőkkel fejleszti saját gazdaságát.
Közlekedés és logisztika
Kozármisleny logisztikai szempontból ideális helyszín, mert a Pécset Moháccsal összekötő 57-es út és az M60-as autópálya között terül el. A városközponttól az autópálya Pécs-Kelet csomópontja mindössze 5 km-re, Pécs belvárosa pedig 7 km-re található. A település számára a legfontosabb közlekedési folyosó az 578-as számú főút, ami Pécs keleti elkerülőjét és a 6-os főutat köti össze az M60-as autópályával. Az út forgalmas, megfelelő minőségű, jól karban tartott.
Kozármislenynek nincs saját vasúti kapcsolata, de Pécs közelsége miatt ez nem is okoz érzékelhető problémát. A személyforgalom a pécsi főpályaudvaron keresztül bonyolódik, (távolsága mindössze 8 km.), onnan közvetlen vasúti kapcsolat van Budapesttel, a fővároson keresztül pedig lényegében az egész világgal. Teherszállítás: a nagy tömegű árucikkek kötött pályás szállítására a – nagyjából 4 km-re lévő – Pécsbánya rendező-pályaudvar biztosít lehetőséget.
A Pécs-Pogány repülőtér – az ország öt légikikötőjének egyike – mindössze 10 km-re fekszik a várostól, Menetrend szerinti járatok jelenleg nem közlekednek, de maximum 46 tonnás gépekkel lényegében közvetlen légi összeköttetést lehet teremteni más európai célállomásokkal. A nemzetközi anyacéggel rendelkező vállalkozások számára ez fontos előnyt jelent.
A helyközi autóbusz-közlekedés színvonala annak ellenére is megfelelő, hogy Kozármisleny nem számít regionális centrumnak, a járatok többsége csak áthalad rajta. A legfontosabb célállomással, - Péccsel - az összeköttetés egészen kiváló, egyes idősávokban 5-10 percenként közlekednek a buszok. Emellett Szederkény–Mohács és Újpetre–Villány–Siklós felé is indulnak járatok. A megye más pontjairól ezek a települések csak átszállással, Pécsen keresztül közelíthetőek meg. A jelenlegi menetrendet egyértelműen nem arra tervezték, hogy a közeli falvakból nagyobb számú ingázó járjon be dolgozni Kozármislenybe.
Infrastruktúra és közszolgáltatások
Kozármislenyben a lokális közszolgáltatások magas színvonala fontos előnyt biztosít a városnak. Az infrastruktúra minden szükséges területet lefed és jó állapotú. A belterületi úthálózat jó minőségű. A város közelmúltbeli terjeszkedésének következében nagyon sok új utca épült, de a rendszeres karbantartásnak köszönhetően a régiek is jó állapotban vannak. A várost az észak-déli hossztengelye mentén kerékpárút szeli ketté.
A vonalas közművek (víz, gáz, áram, szennyvíz, szélessávú internet) kiépítettsége 100%-os, az újonnan benépesülő utcákban folyamatosan bővül a hálózat. A városi vízművek két tulajdonos cég érdekeltségébe tartoznak. Az ivóvízellátásról a hat megyében jelen lévő regionális szolgáltató, a DRV Zrt. gondoskodik, míg a szennyvízelvezetéssel és –tisztítással kapcsolatos feladatokat a Tettye Forrásház Zrt. és a pécsi szennyvíztisztító telep látja el. Távhőszolgáltatás nem működik a településen.
Kozármisleny a pécsi járáshoz tartozik, ezért a különféle járási hatáskörű hivatalok – élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi, a népegészségügyi és a foglalkoztatási osztályok, valamint kormányablak csak a megyeszékhelyen találhatók.
A városban csak az egészségügyi alapellátás érhető el, két-két felnőtt és gyermek háziorvosi, valamint egy fogorvosi körzet formájában. A szakrendeléseket Pécsett tudják igénybe venni a betegek, ahogyan a kórházi ellátásra szorulókat is oda irányítják.
A helyi oktatási intézmények köre a bölcsődére, az óvodára és az általános iskolára terjed ki. Előbbibe 296, utóbbiba 614 gyerek jár. Az épületeket nemrég újították fel, jó állapotúak és korszerűen felszereltek. Középfokú oktatási intézmények Pécsett találhatók. Az országosan is elismert gimnáziumok mellett széles spektrumú szakképzési lehetőségek várják a diákokat, akik tanulmányaikat a helyi egyetemen folytathatják tovább.
Fontosabb gazdasági szereplők
A kozármislenyi gazdaság elsődlegesen ipari-logisztikai fókuszú. Pécs, mint regionális foglalkoztatási és kutatás-fejlesztési erőközpont jelentős befolyással bír, a nagyobb cégeket egyértelműen magához vonzza. A helyi gazdaságot ezért a hazai tulajdonú, zömében kozármislenyi gyökerekkel rendelkező kis- és közepes vállalkozások dominálják. Döntő többségben a kiskereskedelemmel foglalkozó cégek vannak, a gyártó-termelő cégek száma fokozatosan növekszik.
A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb helyi vállalkozás:
- Unikomtech Gép Kft. – magyar tulajdonú, kommunális gépek (kaszáló, hóeltakarító, hulladékszállító, kétéltű vasúti pályakarbantartó járművek) forgalmazásával és javításával foglalkozó társaság.
- KWS Magyarország Kft. – vetőmagok nemesítésével, termesztésével és forgalmazásával foglalkozó magyar tulajdonú vállalkozás, akik egy napraforgó-nemesítő állomást üzemeltetnek a városban.
- Pannon Busz-Rent Kft. – magyar tulajdonú, autóbuszok bérbeadásával és buszos személyszállítással foglalkozik;
- SM-Huzal Kft. – magyar tulajdonú, drótkerítéseket és kerítésfonatokat gyártó társaság;
- Márkus Kft. – magyar tulajdonú kisvállalkozásból kinőtt, vegyestüzelésű kazánok, valamint fémkonténerek engedélyeztetésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozó vállalkozás
Gazdasági célú területek
Kozármisleny jelenleg nem rendelkezik kiépített ipari parkkal, viszont a földrajzi adottságok és a tulajdoni viszonyok lehetővé teszik ennek a kialakítását. Az önkormányzat településfejlesztési stratégiájának fókuszában a várostól délre eső, az autópálya-csomópont közvetlen közelében fekvő területek gazdasági célú hasznosítása szerepel. Ennek érdekében az első lépések már megtörténtek.
Az ipari park területét a Kossuth Lajos utcától délre-nyugatra fekvő részeken jelölte ki az önkormányzat, ahol már jelentős földterületet is vásárolt. A terület feltárása folyamatban van, eddig egy céges telephely és egy 4*499 kW teljesítményű naperőmű létesült, valamint egy új buszmegálló öbölpár került kialakításra. Ezen beruházások remélhetőleg elindítják a további vállalkozások érkezését. A kiépült infrastruktúra (utak, közművek) lehetővé teszi a cégek számára a telephelyek kialakítását. A helyi vállalkozások megnyerése mellett befektetésösztönzésre, fejlődő cégek idecsábítására van szükség.
Az ipari célra hasznosítható terület nagysága jelenleg 15,8 ha, ami legfeljebb 2-300 főt foglalkoztató középvállalkozások számára teremt ideális feltételeket.
A város célja a termelő és a magas hozzáadott értéket előállító gazdasági szereplők tevékenységének, segítése, támogatása. Ebben fontos szerepe van az alternatív, megújuló energiaforrások hasznosításának. A kitűzött célok irányában megtett első lépés volt a naperőmű megépítése. A fotovoltaikus rendszerek azóta számos középület – többek között a sportcsarnok és az óvoda – tetején megjelentek, hirdetve a kozármislenyi városvezetés és a lakosság elkötelezettségét a fenntartható energiaforrások iránt.
A helyi fejlesztési stratégia célkitűzései között szerepel a vállalkozók indulását megkönnyítő inkubátorház, amelynek megépítése a közeljövőben várható.
A mezőgazdasági vállalkozók és az őstermelők számára a helyi piac biztosít értékesítési lehetőséget. A termelői piacban rejlő tartalékok még nincsenek kellő mértékben kihasználva, további fejlesztések szükségesek.
Gazdaságtámogatás és adópolitika
A legfontosabb ösztönző eszközünk a kedvezményes telekértékesítési politikánk. A Kozármislenytől délre kialakított iparterületen az önkormányzat a piaci árnál olcsóbban, - adott esetben akár jelképes összegért - ad el telkeket az érdeklődő beruházóknak. A kedvezményért cserébe beruházási és foglalkoztatási kötelezettséget kell vállalniuk, és teljesíteniük.
A versenyképesség erősítése okán az önkormányzat a helyi iparűzési adó mértékét a törvényi maximum alatt tartja. Az adókulcs jelenleg 1,6% az adóalap százalékában, ami a megyeszékhelyen kívüli városok rangsorában a második legalacsonyabb érték.
Építményadót és telekadót nem vet ki a város. Emellett idegenforgalmi adó sem terheli a turisztikai szálláshely-szolgáltatókat.
Önkormányzati beruházások
Kozármisleny deklaráltan legfontosabb szerepe a lakófunkciók biztosítása, ezért a meglévő lakóterületek fejlesztése, és újak kialakítása tartósan prioritásként szerepel a kitűzött célok között. A belterületbe vont ingatlanokon az önkormányzat folyamatosan alakít ki és értékesít építési telkeket, amelyekhez előzetesen utat, járdát, közműveket és a csapadékvíz-elvezetést épít ki.
Az élhető környezet kialakítását célozzák a kerékpáros fejlesztések, és a közterületeken végrehajtott átgondolt fásítási programok. Ebbe a csoportba tartoznak az okos város újdonságai, például az ingyenes és nyilvános wifi-állomások, az okospadok, illetve a városlakóknak készült mobilalkalmazás.
Az infrastruktúra fejlesztések mellett nagy hangsúlyt helyezünk a helyi közösségi életre, és a helyben elérhető szolgáltatások minőségének javítására. A kitűzött célunk, hogy a lakosok minél több szolgáltatást tudjanak helyben igénybe venni, és minél kevesebb ügy miatt kelljen a megyeszékhelyre, Pécsre utazni. Az elmúlt években kibővült az igénybe vehető kulturális programok és sportolási lehetőségek köre, és jutottak források az ezekhez szükséges háttérre is, például ingatlanok fejlesztésére. A közeljövő tervei között szerepel többek között a városi uszoda és egészségház megépítése.