Kapcsolat

Baranya Vármegyei
Fejlesztési Ügynökség

kapcsolat és elérhetőségei
Invest In Baranya Többről szól

Miért éppen Baranya?

Befektetés ösztönzés

Ügynökségünk

Komló

Komló Baranya megye második legnagyobb városa. Gazdaságát évtizedeken keresztül a bányászat dominálta, ezért a szénkitermelés leállítását követően radikális szerkezetváltásra kényszerült.

Facebook
X
LinkedIn
Komló

Jelenleg a helyi gyökerekkel rendelkező kis- és közepes iparvállalatok jellemzik elsősorban. A földrajzi helyzetből adódó logisztikai hátrányokat az önkormányzat befektetésösztönző politikája tudja ellensúlyozni. A fejlett infrastruktúra, a helyben elérhető oktatási, egészségügyi és kulturális szolgáltatások széles köre, valamint a műszaki szakmakultúrák jelentős hagyományai és a képzett szakemberek elérhetősége segítenek a várost vonzó célponttá tenni.

Közlekedés és logisztika

Az egykori bányásztelepülés a Mecsek hegység szívében fekszik, ami a közlekedési adottságokat komolyan befolyásolja. Sem autópálya, sem főútvonal nem keresztezi, legjelentősebb útja, a Pécset Sásdon át Kaposvárral összekötő 66-os, a sikondai üdülőterület szélén, a városhatár mellett halad el. A város fő közlekedési folyosója a Pécsre vezető, 20 km-es szakasz, ami ugyan csak Mánfa és a megyeszékhely között számít főútvonalnak, de minősége a nagy forgalom ellenére kifogástalan.

A gyorsforgalmi úthálózat legközelebbi pontja, az M6-os autópálya Pécs déli részén lévő csomópontja 25 km-nyire található. A 6-os számú főút Hosszúhetény felé 16 km-re, Bonyhád felé indulva 36 km-re van.

Komló rendelkezik saját vasúti összeköttetéssel és állomással, bár a városban végződő szárnyvonal személyforgalmi szerepe marginális. A személyvonatok egyetlen célállomásra, Sásdon át Dombóvárra közlekednek, mindkét irányban naponta egyszer. A 9 órás dombóvári és déli komlói indulás miatt munkába vagy iskolába járásra a szerelvények nem igazán alkalmasak, viszont Dombóváron egy budapesti Intercity rövid csatlakozási idővel elérhető. A személyforgalom kedvezőtlen feltételei miatt a vonalat elsősorban teherszállításra használják, a komlói állomás a bányászat örökségeként alkalmas nagyobb mennyiségű áru vonatra rakására.

A helyközi buszközlekedés jónak mondható: ha helyenként átszállással is, de a komlói és a hegyháti járás településeinek többségéről egy órán belül elérhető a város. Pécs felé rendkívüli sűrűn közlekednek az autóbuszok, amelyek a megyeszékhelyről induló távolsági járatokra és vonatokra is ráhordják az utasokat. A fővárosba pécsi átszállással lehet eljutni.

A város helyi tömegközlekedését 23 busz bonyolítja. A sűrűség megfelelő: évente 142 000 járat közlekedik. Ezek átlagos kihasználtsága 28,13%, vagyis a rendszerben van szabad kapacitás.

Infrastruktúra és közszolgáltatások

Komló infrastruktúrája kiterjedt, fejlett és jó állapotú. A bányászat fénykorában a mainál kétszer nagyobb lakosságszámmal kalkuláltak a várostervezők, az ekkor kialakított infrastruktúra pedig rendelkezésre áll. A város fontosabb útjai jó állapotúak, többet közülük az elmúlt években teljesen felújítottak. A városon belüli közlekedést a nagy távolságok miatt helyi autóbuszjáratok könnyítik. Komló saját, biomassza-tüzelésű fűtőerőművel és a hozzá kapcsolódó távhőrendszerrel, rendelkezik, ami a megújulóenergia-hasznosítás révén gazdasági előnyökkel járhat. A városi vízmű a Baranya-Víz komlói üzemigazgatóságához tartozik és két járás tovább 27 településének vízellátásról gondoskodik. A közelmúltban modernizáción és kapacitásbővítésen átesett komlói szennyvíztisztító telepe 15 járási települést lát el.

Komló természetszerűleg a komlói járás székhelye, egyúttal otthont ad a járási hivatalnak és szakigazgatási osztályainak. Működik a városban foglalkoztatási, népegészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi, valamint hatósági és gyámügyi osztály. Helyben elérhető a kormányablak és a földhivatal is.

A 184 ágyas városi kórházban sebészet, belgyógyászat, ápolási osztály és egy speciális pulmonológiai és légzésrehabilitációs osztály működik. Emellett több mint kéttucat különféle szakrendelés érhető el helyben. Itt található a térség ellátásáért felelős mentőállomás.
A város tíz óvodájába összesen 643 gyerek jár, a hat általános iskolában pedig 1442-en tanulnak. A középszintű oktatásban 740 diák vesz részt, közülük 281-en a gimnázium, a többiek pedig különféle szakképzők tanulói.

Komló gimnáziuma az érettségi és kompetencia-eredmények alapján az országos középmezőnyben található. A technikumban informatikai, közgazdasági, logisztikai és szociális szakembereket képeznek, a szakközépiskolában pedig a legfontosabb helyi gazdasági ágazatok igényeihez igazodva a gép- és fémipari szakmák dominálnak.

Fontosabb gazdasági szereplők

A teljesség igénye nélkül néhány a fontosabbak közül:

  • PI-ER Technical Kft. – vízhatlan technikai és sportruházatot gyártó vállalkozás;
  • Lakics Gépgyártó Kft. – magyar tulajdonú, nagyméretű hegesztett acélszerkezetek gyártásával foglalkozó cég;
  • Polytec Komló Kft. – osztrák tulajdonú társaság, autógyáraknak szállítanak be poliuretán alkatrészeket; munkavállalók létszáma forint, ebből exportból származó 2,51 milliárd forint (78,7%)
  • Uni-System Bau Kft. – magyar tulajdonú, gépelemek és acélszerkezetek gyártásával-szerelésével foglalkozó cég;
  • Kalatherm Kft. – hazai tulajdonú, fő profilja a műanyag nyílászárók gyártása
  • RÁK Antenna Gyártó Kft. – magyar kisvállalkozásból kinőtt cég, fröccsöntött műanyag alkatrészek gyártásával, festésével, lakkozásával foglalkozik főleg az autóipar számára,
  • Rati Kft. – magyar tulajdonú vállalkozás, profilja autók beltéri műanyag alkatrészeinek gyártása;

Gazdasági célú területek

Komlón főként a földrajzi adottságok miatt kevés az ipartelepítésre alkalmas, önkormányzati tulajdonban lévő telek. A meglévő területekhez viszont a városvezetés könnyű hozzáférést biztosít. Az ipari telkeket teljesen közművesítették – vagy éppen folyamatban van ezek kiépítése –, a cégek pedig rendkívül kedvező, sok esetben jelképes áron vásárolhatják meg őket.

A városban két, zöldmezős beruházásokra alkalmas iparterület és további három, gazdasági célra hasznosítható ingatlan áll a beköltözni kívánó cégek rendelkezésére.

A mezőgazdasági vállalkozások, helyi kistermelők számára a vásárcsarnokban működő piac jelent értékesítési alternatívát. A 2019-ben megnyitott, gyakorlatilag teljesen felújított-újjáépített csarnok modern, kulturált körülményeket biztosít, a kereskedők és a vevők minden igényét kielégítve.

Gazdaságtámogatás és adópolitika

Az önkormányzat a rendelkezésére álló pénzügyi ösztönzőkkel támogatja a befektetést tervező vállalkozásokat. Munkahelyteremtési támogatás jogcímén a következő lehetőségek érhetőek el a cégek számára:

  • Kedvezményes ingatlanvásárlás vagy bérlet.
  • Munkahelyteremtéssel kapcsolatos működési kiadások (bér, járulék, készletfinanszírozás) részbeni átvállalása.
  • Beruházáshoz szükséges munkák, tanulmányok elvégeztetése.
  • Leendő foglalkoztatottak képzéséhez, helyi lakhatásához történő hozzájárulás.
  • Kamattámogatás.
  • Pályázati önerő kiegészítése.

A kérelmet a város területén székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező, valamint a város területén beruházni kívánó cégek, egyéni vállalkozók vagy magánszemélyek nyújthatják be. A támogatási összegről minden esetben a képviselő-testület dönt. A pontos összeget és az igénybevétel feltételeit egyedi támogatási szerződésben rögzítik a felek. Többnyire meghatározott összegű beruházást vagy foglalkoztatotti létszámot kell teljesíteni a támogatásért cserébe.

A működő vállalkozások számára munkahelymegtartási céllal bérletidíj-kedvezményeket kínál az önkormányzat. A kedvezményre minden olyan cég, egyéni vállalkozó és magánszemély pályázhat, aki legalább hat hónapja bérel a várostól nem lakás céljára szolgáló helyiséget és legalább egy komlói állandó lakost foglalkoztat.

A kedvezmény formái a következők lehetnek:

  • Bérleti díj teljes elengedése legfeljebb egy naptári évre.
  • Bérleti díj mérséklése legfeljebb egy naptári évre.
  • A bérleti díj szerződésben rögzített emelésének felfüggesztése legfeljebb egy naptári évre.

A kérelmekről az önkormányzat illetékes bizottsága dönt. A pontos összeget és az igénybevétel feltételeit egyedi támogatási szerződésben rögzítik a felek.

Komlón a helyi iparűzési adó mértéke a jogszabályban meghatározott felső plafon, vagyis az adóalap 2%-a. Az idegenforgalmi adó összege viszont elmarad az engedélyezett maximumtól, 385 forint vendégéjszakánként. Ez elsősorban a sikondai üdülőterületen lévő szállodákat és vendégházakat érinti.

Az építményadó mértéke az épület funkciójától függően 300-1655 között változik évente és négyzetméterenként. A telekadó elhelyezkedéstől függően 1-280 forint között alakul, szintén évente és négyzetméterenként.

Önkormányzati beruházások

A komlói önkormányzat az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett, hogy pályázati források megszerzésével az ott élők életminőségét javító beruházásokat hajtson végre. Az összesen több milliárd forintnyi uniós és kormányzati támogatásból finanszírozott projektek közül említésre méltó a vásárcsarnok rekonstrukciója, az önkormányzati intézmények, óvodák energetikai korszerűsítése, a csatornahálózat bővítése és a szennyvíztelep felújítása, az autóbusz-végállomás jelenleg zajló teljes újjáépítése és számos út, járda és parkoló felújítása, köztük a forgalmas Munkácsy utcáé és Petőfi téré.

Facebook
X
LinkedIn

További fejlesztési helyszínek

Tekintse meg Baranya vármegyében található fejlesztési helyszíneket, amennyiben további információra lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken és elkülküldjük Önnek azokat.

Sellye

Sellye

Sellye a Baranya megye délnyugati részén, a Drávától északra fekvő egykori ártéri alföldön lévő sajátos […]

Részletek
Sásd

Sásd

Sásd Baranya megye északi részén, a Mecsek keleti és nyugati hegyláncát elválasztó völgy kapujában található.

Részletek
Pécsvárad

Pécsvárad

A gazdag történelmi örökséggel rendelkező Pécsvárad Baranya központi részén, a megyeszékhely gazdasági […]

Részletek
Mohács

Mohács

Mohács Baranya megye déli részén található, Magyarország legdélebbi Duna-parti településeként is ismert.

Részletek
Mágocs

Mágocs

Mágocs Baranya északi peremén, közvetlenül Tolna megye határán, Dombóvár vonzáskörzetében található.

Részletek
Szigetvár

Szigetvár

Szigetvár Baranya megye nyugati felén található, ipari-logisztikai-gazdasági fókusszal rendelkező kisváros.

Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Részletek
Siklós

Siklós

Siklós Baranya megye déli részén, a Villányi-hegységtől délre elterülő turisztikai régióban, a horvát határ […]

Siklós
Siklós
Siklós
Siklós
Részletek

Ha kérdése lenne, írjon nekünk!

Űrlapunk segítségével elküldheti fejlesztési elképzeléseit, vagy információt kérhet, hogy ügynökségünk miben tud segíteni beruházása megvalósításában.