Kapcsolat

Baranya Vármegyei
Fejlesztési Ügynökség

kapcsolat és elérhetőségei
Invest In Baranya Többről szól

Miért éppen Baranya?

Befektetés ösztönzés

Ügynökségünk

Harkány

Harkány Baranya déli részén, a horvát határ közelében található. Legnagyobb értékét gyógyhatású termálvizes forrás jelenti.

Facebook
X
LinkedIn
Harkány

Harkány Baranya déli részén, a horvát határ közelében található. Legnagyobb értékét a XIX. században felfedezett gyógyhatású termálvizes forrás jelenti, amelyre alapozva a térség egyik, kiemelkedő forgalmú fürdőkomplexuma és jelentős idegenforgalmi szolgáltatási kapacitások épültek ki. A legfontosabb ágazat a kereskedelmi szálláskiadás, de történnek erőfeszítések más, elsősorban agrár- és szolgáltatási jellegű gazdasági ágak meghonosítására.

Közlekedés és logisztika

Harkány a Villányi-hegység délnyugati oldalán, a horvát határtól mindössze 8,5 km-re található. Keresztülhalad rajta az 58-as számú főútvonal, amely Pécset köti össze a horvátországi Alsómiholjácon át Nekcsével és Eszékkel. Az út fontos tranzitszerepet tölt be, ennek megfelelően jelentős forgalmat bonyolít le. Ez a várostól nyugatra megépített elkerülő útnak köszönhetően azonban nem a központon halad keresztül.

Pécs 26 km-re, a járási székhely Siklós viszont csak 6 km-re található a várostól. A legközelebbi főútvonal a Pécset átszelő 6-os számú. A gyorsforgalmi úthálózat legközelebbi csatlakozási pontja ugyancsak Pécsnél található: a Pellérd–Pécs-Nyugat csomópont 19 km-nyi autózással érhető el.

A város két legfontosabb közlekedési folyosója a Pécsre vezető 58-as, és a Harkányt Siklóssal összekötő út. Előbbi állapota meglehetősen vegyes képet mutat, a két város közelében nemrég felújított, jó állapotú, a köztes szakasz viszont javításra szorul. A siklósi út a rajta keresztülhaladó, lényegesen kisebb forgalomra méretezett, minősége megfelelő.

A turisták szempontjából lényeges, hogy mind Siklós felé, mint a drávaszabolcsi határátkelő irányában külön pályán vezetett kerékpárút halad. Az út Drávaszabolcs déli oldalán csatlakozik a Dráva töltésén kiépített, kényelmes és biztonságos kerékpáros útvonalakhoz, amelyeken több tíz kilométeres szakaszok járhatóak be keleti és nyugati irányban egyaránt.

Harkánynak nincsen vasúti összeköttetése, a várost érintő 62-es mellékvonalon a MÁV leállította a személyforgalmat, aminek újraindítása nincsen egyelőre napirenden. A legközelebbi vasútállomás a 20 km-re lévő Villányban található, de a pécsi pályaudvar is elérhető távolságban van. Utóbbi mind a személyforgalom, mint a teherszállítás tekintetében a lehetőségek szélesebb skáláját kínálja.

A helyközi buszközlekedés színvonalas, a járatok a legtöbb irányban megfelelő időpontokban és gyakorisággal járnak. A legfontosabb irányok egyrészt Pécs, másrészt Siklós és Villány érintésével Mohács felé. Jó az összeköttetés Vajszló és az Ormánság aprófalvai irányában, ahonnan adottak a napi szintű munkába járás feltételei. A turizmus szempontjából nagy jelentőséggel bír, hogy naponta többször közvetlen járat köti össze Harkányt a fővárossal.

Infrastruktúra és közszolgáltatások

Harkány alapvetően modern infrastruktúrával rendelkezik. Az idegenforgalom jelentősége miatt a településkép gondozására az átlagosnál nagyobb hangsúly helyeződik. A belterületi utak állapota a lakó- és az üdülőövezetekben egyaránt megfelelő. A csapadékvíz-elvezető rendszer a lakott terület legnagyobb részén megfelelő kiépítettségű. Az ivóvízellátásról és a szennyvízelvezetésről a Baranya-Víz Zrt. gondoskodik. A cég harkányi üzemigazgatósága üzemelteti a város szennyvíztisztító telepét. Távhőszolgáltatás nem működik a városban.

Közigazgatási szempontból Harkány a siklósi járás része. A több mint 34 ezer lakosú területi egység 53 települést fog össze. A járási szintű hivatalok közül Siklóson megtalálható az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi, a hatósági és gyámügyi, a foglalkoztatási és a népegészségügyi osztály, a földhivatal és a kormányablak. Utóbbi Harkányban is rendelkezik egy minden hétköznap nyitva tartó kirendeltséggel.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatának irodája Siklóson érhető el.

Az egészségügyi alapszolgáltatások mindegyike megtalálható helyben. Két felnőtt és egy gyermek háziorvosi körzet, két fogorvosi körzet, gyógyszertár és védőnői szolgálat van a városban. A rendeléseket befogadó Egészségházban orvosi ügyelet működik, az itteni orvosok Harkány mellett több mint féltucat környező kistelepülés ellátásáért felelnek. A legközelebbi mentőállomás Siklóson található. Szakrendelésekért, különféle diagnosztikai és laborvizsgálatokért, valamint kórházi ellátásért pedig Pécsre kell utazniuk a betegeknek

Sajátos eleme a helyi egészségügyi rendszernek a Zsigmondy Vilmos Harkányi Gyógyfürdőkórház. Az intézmény 302 ággyal rendelkezik, így a harmadik legnagyobb a megyében. Aktív betegellátást egyáltalán nem végeznek, kizárólag rehabilitációs kezelések érhetőek el. A kihasználtság gyakorlatilag a maximumon van, 2019-ben a teljesíthető ápolási napok 98,56%-át használták ki.

Bölcsőde, óvoda és általános iskola egyaránt működik Harkányban. A Kitaibel Pálról elnevezett iskola felújított, korszerűen felszerelt épületben működik. A hagyományos oktatáson túlmenően művészeti képzést kínál. A továbbtanuló diákok gimnáziumot Pécsett és Siklóson, szakképző iskolákat a megyeszékhely mellett Siklóson és Villányban találnak a közelben.

A környék legfontosabb mikrotérségi együttműködése a siklósi központú Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete. 88 település önkormányzatainak, civil szervezeteinek és vállalkozóinak összefogásával jött létre a fejlesztési elképzelések összehangolása és a térség erősségeinek hatékonyabb kiaknázása céljából.
Harkány tagja több helyi intézményfenntartó társulásnak és a Magyar Fürdővárosok Szövetségének.

Az önkormányzat együttműködik több felsőoktatási intézménnyel. A PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karával a turizmushoz és a vendéglátáshoz kapcsolódó szakterületeken folytat szakmai együttműködést, a PTE Egészségtudományi Kara számára szakmai gyakorlati helyeket biztosít a gyógyfürdő intézményeiben, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával pedig a város építészeti fejlesztései kapcsán alakított ki rendszeres kooperációt.

Fontosabb gazdasági szereplők

Harkány turisztikai-szolgáltató jellegű település. A gazdaság alapját a termálvízre alapozott gyógy- és rekreációs célú turisztikai szolgáltatások, kereskedelmi szálláshelyek jelentik. Struktúráját tekintve a magyar tulajdonú, kis és közepes vállalatok dominálnak, mellettük sok az egyéni vállalkozó és a pár fős mikrovállalkozás.

Jó minőségű szálláshely-szolgáltatókból nincsen hiány. Itt található a megyében a legtöbb, legalább háromcsillagos vagy azzal egyenértékű komfortot nyújtó szálloda, szám szerint 14 darab. A nagyobb szállodák árnyékában több tucat apartmanház és egy-egy szobát, házrészt kiadó vállalkozó működik.

Gazdasági célú területek

A harkányi ipari park kialakítása jelenleg folyamatban van. Az ipari zónát a város északi részén, a központi üdülőövezettől távol, barnamezős rekonstrukcióval alakítja ki az önkormányzat. Az egykor gépállomásként használt terület tökéletes feltételeket kínál a betelepedni kívánó cégeknek. A beruházás során a város kiépíti az úthálózatot és a szükséges infrastruktúrát.

A projekt elsődleges célja a helyi gazdaság diverzifikálása és az idegenforgalomtól való túlzott függés enyhítése. Az ipari park elsősorban a kkv-k számára kínál vonzó megoldásokat. Az üdülővárosi jelleg miatt a kis környezeti terheléssel járó tevékenységek élveznek előnyt.

Az ipar park telkeinek egy része már gazdára talált, jelenleg 4,1 hektárnyi szabad terület érhető el, amit az önkormányzattól lehet megvásárolni vagy bérelni. Emellett a város rendelkezésére áll további fél-fél hektár zöldmezős és barnamezős, gazdasági célra hasznosítható terület és magántulajdonosok is kínálnak értékesítésre telkeket.

Az önkormányzat rendelkezik négy, irodának alkalmas és a vállalkozók rendelkezésére bocsátható ingatlannal.

Az őstermelői piac részben fedett, illetve egy csarnokkal is rendelkezik. A közelmúltban a teljes infrastruktúrát felújították. A szokásos szolgáltatásokon felül hűtött raktár áll a kereskedők rendelkezésére.

Gazdaságtámogatás és adópolitika

A helyi iparűzési adó összege Harkányban a törvényileg meghatározott plafonérték, vagyis az adóalap 2%-a. Az építményadó összege az ingatlan elhelyezkedésétől függően 600-1200 Ft/m2 évente. A kedvezményes adókulcs a szállodákra és más vendéglátóipari létesítményekre vonatkozik.

A telekadó tekintetében szintén több, a terület helyétől és méretétől függő kategóriát határoz meg a rendelet. A külterületi telkek után évente 10 Ft/m2-t kell fizetni. Belterületen 5000 m2 teleknagyságig évente és négyzetméterenként 200 forint, afölött pedig 150 forint az adó összege.

Az idegenforgalmi adó vendégéjszakánként 500 forint.

Az önkormányzat nyitott a tulajdonában lévő, gazdasági hasznosításra alkalmas területek kedvezményes értékesítésére. Ennek feltételei és a beruházótól elvárt vállalások egyedi megállapodás tárgyát képezik.

Önkormányzati beruházások

A legfontosabb önkormányzati fejlesztések a fürdőhöz kapcsolódnak. Az épületek, a medencék és az élményelemek felújítása-bővítése több lépésben történik. A tervek szerint a következő lépés a 3-as élménymedence csarnokának és egy külső medencének az építése, valamint a külső gyerekvilág medencéinek kiépítésével a családi jelleg erősítése. Előkészítés alatt van a gyógyfürdő jelenlegi igazgatósági épületéből egy szálloda kialakítása és egy új gyógyászati szárny kialakítása.

A zöld város program keretében a megújuló energia hasznosítása kap nagyobb hangsúlyt. Ennek a legfontosabb eleme a fürdőhöz kapcsolódó napelempark megépítése lesz. Állandóan napirenden vannak különféle közlekedésfejlesztési tervek: a legújabb egy körforgalom építése a Pécs és Siklós felől érkező utak találkozási pontjához.

Facebook
X
LinkedIn

További fejlesztési helyszínek

Tekintse meg Baranya vármegyében található fejlesztési helyszíneket, amennyiben további információra lenne szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken és elkülküldjük Önnek azokat.

Sellye

Sellye

Sellye a Baranya megye délnyugati részén, a Drávától északra fekvő egykori ártéri alföldön lévő sajátos […]

Részletek
Sásd

Sásd

Sásd Baranya megye északi részén, a Mecsek keleti és nyugati hegyláncát elválasztó völgy kapujában található.

Részletek
Pécsvárad

Pécsvárad

A gazdag történelmi örökséggel rendelkező Pécsvárad Baranya központi részén, a megyeszékhely gazdasági […]

Részletek
Mohács

Mohács

Mohács Baranya megye déli részén található, Magyarország legdélebbi Duna-parti településeként is ismert.

Részletek
Mágocs

Mágocs

Mágocs Baranya északi peremén, közvetlenül Tolna megye határán, Dombóvár vonzáskörzetében található.

Részletek
Szigetvár

Szigetvár

Szigetvár Baranya megye nyugati felén található, ipari-logisztikai-gazdasági fókusszal rendelkező kisváros.

Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Szigetvár
Részletek
Siklós

Siklós

Siklós Baranya megye déli részén, a Villányi-hegységtől délre elterülő turisztikai régióban, a horvát határ […]

Siklós
Siklós
Siklós
Siklós
Részletek

Ha kérdése lenne, írjon nekünk!

Űrlapunk segítségével elküldheti fejlesztési elképzeléseit, vagy információt kérhet, hogy ügynökségünk miben tud segíteni beruházása megvalósításában.