Kapcsolat

Baranya Vármegyei
Fejlesztési Ügynökség

kapcsolat és elérhetőségei
Invest In Baranya Többről szól

Miért éppen Baranya?

Befektetés ösztönzés

Ügynökségünk

Kiemelt területek

Baranya vármegye nyugati, északnyugati és délnyugati fele(Sellyei Járás, Szigetvári Járás, Hegyháti Járás, Szentlőrinci Járás nyugati része)

A térségben jellemzően gyenge a vállalkozói aktivitás. Ezt kívánja ellensúlyozni a jövőre nézve többek között a szabad vállalkozási zónák kialakítása. A településeken található cégek zömmel, mezőgazdasággal kapcsolatos tevékenységet folytatnak, ezért főleg az agráriumhoz kapcsolódó különböző tevékenységek számára egységesen elő kell segítenie a terület természeti, táji adottságaihoz illeszkedő gazdálkodási módok elterjesztését és térnyerését a helyi társadalom aktivizálása révén.

A gazdaságösztönző programok mellett fontos feladatot jelentene az adottságok jobb kiaknázásának és erőforrások hasznosításának ösztönzése, amely a térség önfenntartó képességét javítja. Ennek az önfenntartó képességnek a növeléséhez járulhat hozzá a körforgásos gazdaságfilozófiához illeszkedő helyi gazdaságfejlesztési programok megvalósítása.

A térség felzárkóztatásában fontos elemet képviselnek a járásközpontokban célzottan megvalósításra kerülő iparfejlesztési programok, valamint az alapvetően a Pécs-Villány turisztikai magterületen található attrakciókhoz kapcsolódó tematikus, illetve aktív turisztikai fejlesztések.

Baranya vármegye központi és keleti része

A vármegye központi területe a vármegyeszékhely és vonzáskörzetét foglalja magába, mely a legsűrűbben lakott térsége a vármegyének. A terület Pécs mellett magában foglalja a vármegye második legnagyobb városát, Komlót is, ugyanakkor Pécs belső agglomerációjához tartozik Kozármisleny városa, míg a külső vonzáskörzetbe tartozó nagyobb települések Szentlőrinc és Pécsvárad.

A vármegye keleti térsége kedvezőbb adottságokkal rendelkezik, mint a vármegye nyugati területe. A térség legnagyobb városa Mohács, de adottságait és a belőlük fakadó lehetőségeket tekintve ide sorolható Siklós, Harkány, Villány, valamint Bóly városa is.

Baranya vármegye székhelye Pécs centrális elhelyezkedésű, a vármegye legnagyobb részéről, könnyen és gyorsan elérhető közúton.

A város szempontjából egyre inkább meghatározó jelentőségű és nagy foglalkoztatási, termelési potenciállal bíró ágazat a gépipar, amely mára elsősorban a pécsi kistérség meghatározó ágazati foglalkoztatója lett, de Komlón is erős tradíciókkal rendelkezik.

Komló vonatkozásában fontos kiemelnünk, hogy maga a város, de a vármegye is stratégiai erőforrásként tekint a rendelkezésre álló ásványi nyersanyag készletekre.

A térségben a kiemelkedő minőségű termékek előállításának alapjai adottak. A vármegyében az iparág két jól működő példája a bólyi nagyüzemi, és a villányi változatos üzemméretű, de inkább KKV-dominanciájú termelési központ.

Mohács, mint az Európai Unió déli folyami kapuja, országos jelentőségű kikötő és határkikötő, kedvező földrajzi elhelyezkedése és kiváló infrastruktúrája okán a térség közlekedési és logisztikai központja.

Betöltés...

Fejlesztési célterületek

A térségi, vagy vármegyehatáron túlnyúló jelentőségű, kiváló gazdaságfejlesztési pozíciókkal bíró, kedvező elhelyezkedésű frekventált települések alkotják az egyik csoportot, míg a másikba azok a települések kerültek, melyek a vármegye gazdaságának helyi, mikrotérségi jelentőségű gazdasági központjai.

Ez a két településcsoport képezi a gazdaságfejlesztés célterületeinek övezete két alövezetét az alábbiak szerint:

  • Gazdaságfejlesztés térségi központja
  • Gazdaságfejlesztésbe bekapcsolódó települések

Az övezet által érintett települések:

  • Gazdaságfejlesztés térségi központja: Bóly, Komló, Mohács, Pécs, Pécsvárad, Siklós, Szentlőrinc, Szigetvár
  • Gazdaságfejlesztésbe bekapcsolódó települések: Alsómocsolád, Babarc, Belvárdgyula, Beremend, Bikal, Cserkút, Drávapalkonya, Harkány, Hegyhátmaróc, Hidas, Hosszúhetény, Kárász, Keszü, Királyegyháza, Kislippó, Kozármisleny, Kővágószőlős, Lánycsók, Lippó, Mágocs, Magyaregregy, Mecseknádasd, Nagynyárád, Olasz, Palotabozsok, Pellérd, Pogány, Sásd, Sátorhely, Sellye, Somberek, Szajk, Szalánta, Szalatnak, Szederkény, Túrony, Udvar, Vékény, Véménd, Villány, Zaláta

háttér adatok

Cégnév: Baranya Vármegyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.
Cégjegyzékszám: 02-09-079600
Adószám: 24185369-2-02
Székhely: 7621 Pécs, Széchenyi tér 9.

Ha kérdése lenne, írjon nekünk!

Űrlapunk segítségével elküldheti fejlesztési elképzeléseit, vagy információt kérhet, hogy ügynökségünk miben tud segíteni beruházása megvalósításában.